Neden Paketleme

Paketleme içinde bulunan ürünü sarar, saklar, korur, farkındalığı artırır ve satılmasına destek olur. Bu nedenledir ki,her yıl ürün paketlenmesine milyarlarca dolar harcanmaktadır.Önceki dönemlerde, paketleme ve reklam bu kadar önemli görünmüyordu. Artık günümüz dünyasında, paketleme çok önemli bir unsur olmakla birlikte tüketicilerin alım tercihlerini yönlendiren önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.

Özellikle gıda ürünlerinin paketlenmesi giderek önem kazanmaktadır. Gıda ürünlerinin paketlenmesindeki en büyük amaç ürünlerin fiziksel olarak korunmasıdır. Fiziksel koruma ürün kalitesini azaltabilecek şok, vibrasyon, sıkışma, sıcaklık v.b diğer etkenlere karşı ürüne direnç sağlar. Gıda ürünlerinin paketlenmesi aynı zamanda paketin dışında kalan oksijen, su buharı, toz ve ya kimyasalların ürünle ilişkisini keserek bariyer görevi görür. Böylece, ürün paketleme, sağladığı fiziksel korumayla ürünlerin raf ömrünü uzatarak firmalara depolama ve lojistik anlamında büyük bir esneklik kazandırır.

Gıda ürünlerinin paketlenmesi sadece ürün ömrünü uzatmakla sınırlı kalmaz, aynı zamanda paketlenmiş ürün tüketiciye daha fazla güven verir.  Paketlemenin en büyük önemi ürüne yapay bir zırh oluşturarak ürünü zararlı bakterilerden ya da hastalıklardan korumasıdır. Paketlemenin birinci işlevi, raf ömrü süresince, paket içeriğini taze, temiz ve güvende tutmaktır.

Bize Ulaşın
Facebook
Youtube
Instagram
BİLGİ HATTI